Close

Náš příběh

Hledali jsme svou vlastní
cestu k přírodě

Když jsme s manželkou po vysoké škole přemýšleli, kterým směrem se v životě vydat, uvědomili jsme si, že v Čechách na trhu prakticky neexistují žádné farmářské ovčí sýry. Psal se tehdy rok 2004.

Rozhodli jsme se sami pustit do práce. Postupně se nám podařilo vybudovat rodinnou firmu Statek Horní Dvorce. Vytvořili jsme široké portfolio ovčích sýrů. Dnes vyrábíme čerstvé sýry i archivní goudy, ovčí jogurty, ale také jehněčí maso a uzeniny.

Produkujeme čisté přírodní potraviny ze statku. Nabízíme je přímo zákazníkům v naší farmářské prodejně Na statku, nebo je dodáváme do více než 100 kamenných farmářských prodejen v celé ČR. Ovčí dobroty ze Statku Horní Dvorce najdete také v online nabídce potravin, například na Rohlík.cz nebo na e-farmarsketrhy.cz.

Už jste ochutnali?

Ovečky na jihočeských pastvinách

Hospodaříme na dvou historických zemědělských dvorech v Horních Dvorcích a v Palupíně. Obhospodařuje pastviny a louky o výměře více než 130 hektarů.

Ovečky se během pastevní sezóny pasou na pastvinách. Rozsáhlé pastviny jim umožňují vybírat si podle vlastní chuti rozličné byliny a traviny. Chuť těchto bylin je pak příjemně patrná i v ovčím mléku.

 

Chováme více než 500 ovcí. Zaměřujeme se přitom hlavně na chov dojných ovcí plemene Lacaune.

ovčí mléko

Vlastní ovčí mléko
a jehněčí maso

Nadojené ovčí mléko putuje do sýrárny

farmářská výroba

Bez konzervantů a barviv

Ovčí mléko dojíme ve vlastní moderní dojírně na ovce v Palupíně. Nadojené mléko převážíme ke zpracování do naší sýrárny v Horních Dvorcích, kterou jsme otevřeli v roce 2012.

 

Sýrárna se zaměřuje primárně na výrobu ovčích sýrů z vlastního ovčího mléka a na mimosezónní výrobu kravských sýrů.

 

Sýry vyráběné v naší sýrárně neobsahují konzervanty a barviva. Ruční výroba umožňuje šetrné zacházení jak se sýrařským zrnem během výroby, tak i s jednotlivými sýry. Minimalizuje se tím odcházení chuťových látek pryč do syrovátky a ztráty důležitých nutričních hodnot sýrů.

 

Zakládáme si na několika základních principech: ruční výrobě sýrů, zpracování regionálních surovin a snaze nabídnout konečný výrobek přímo spotřebitelům.

Ovčí sýry zakoupíte v naší farmářské prodejně nebo ve specializovaných obchodech (farmářské potraviny, zdravá výživa, vinotéky), najdete je také v obchodních řetězcích či e-shopech.

Tradiční výrobní postupy

Celou filozofii naší výroby zakládáme na tradičních postupech a co nejjednodušších principech. Receptury, které používáme, jsme přejali z historie. Jsou bez zbytečných konzervantů a barviv, s maximálním podílem lidské práce.

Vstupní suroviny jako ovčí mléko a jehněčí maso pochází z našeho chovu, který je situován do panenské jihočeské přírody, zapomenutého kraje v parku Podjavořicko.

 

Přijeďte se i vy přesvědčit do malebného kraje rybníků, lesů a luk, že zemědělství se dá dělat i jinak.

výroba ovčích produktů

Používáme výhradně
tradiční výrobní postupy

Naše produkty z farmy Statek Horní Dvorce si již získaly mnoho fanoušků. 

Těší nás, že svou chutí a zpracováním přesvědčily i mnoho porotců a vysloužily si tak svá ocenění.